- Ovim IzvjeŔtajem posljednjim u ovom mandatu, uspjeli smo naŔim stajaliŔtima pokriti jednu dinamiènu godinu koja je za Crnu Goru, nažalost, nasuprot silnim unutarpolitièkim previranjima, bila joŔ jedna godina stagnacije na evropskom putu. Oèekujemo Ŕto skorije formiranje proevropske Vlade koja æe jasno i nedvosmisleno podržavati europske politike i vrijednosti, u skladu s oèekivanjima znaèajne veæine svojih graðana - istakao je Tonino Picula, hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu povodom danaŔnjeg usvajanja njegovog predloga IzvjeŔtaja na sjednici Odbora za vanjsku politiku koji je prihvatio IzvjeŔtaj o napretku Crne Gore za 2022.
Predlog koji æe se naæi na dnevnom redu plenarne sjednice EP-a, izglasan je s 51 glasom èlanova odbora za i tri glasa protiv i osam suzdržanih, saopŔteno je Anteni M iz Piculinog kabineta. Osim ovih domaæih izazova, Piculin izvjeŔtaj takoðe skreæe pažnju na sve veæu zabrinutost Evropskog parlamenta zbog vanjskog uplitanja, naglaŔavajuæi potrebu da Crna Gora bude oprezna protiv kampanja dezinformisanja i uticaja stranih sila. - Za Ŕiru evropsku zajednicu, a posebno za Republiku Hrvatsku, postojan napredak Crne Gore nije samo pitanje pristupanja jedne nacije; radi se o osiguravanju dugoroène stabilnosti, prosperiteta i demokratskog integriteta cijele naŔe regije - rekao je Picula nakon glasanja. Sam izvjeŔtaj joŔ jednom potvrðuje da proces proŔirenja EU-a primarno zavisi o spremnosti zemalja kandidatkinja i angažmanu njihovih politièkih lidera. Picula izražava zabrinutost zbog, kako se navodi, evidentne stagnacije Crne Gore u pristupnim pregovorima s EU. Poziva crnogorske vlasti da se angažuju na evropskom putu i naglaŔava važnost politièke stabilnosti i reformi.
Eurposlanici zabrinuti zbog Sporazuma sa SPC Crna Gora se u IzvjeŔtaju pohvaljuje zbog podrŔke Ukrajini, ali se izražava zabrinutost zbog poveæane ruske prisutnosti, ukljuèujuæi oligarhe. Osvræe se na uplitanje stranih sila, posebno Rusije, u unutraŔnje poslove Crne Gore i poziva na jaèanje otpornosti prema dezinformacijama. - Poslanici su takoðe izrazili zabrinutost zbog sporazuma s Srpskom pravoslavnom crkvom i pokuŔaja promocije Rusije kao zaŔtitnika. Pozdravljena je odluka o prekidu programa dodjele državljanstava stranim ulagaèima - istièe se u saopŔtenju. Takoðe, IzvjeŔtaj iznova naglaŔava važnost nezavisnosti pravosuða, borbe protiv korupcije i reforme izbornog sistema. Crnu Goru se podstièe da uspostavi uèinkovit pravni okvir borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala te izražava zabrinutost zbog moguæeg uticaja organizovanog kriminala na politiku, ali i pohvaljuje dosadaŔnje napore u borbi protiv organizovanog kriminala u Crnoj Gori kroz privoðenja kljuènih osoba iz kriminalnog miljea. Takoðe, u IzvjeŔtaju se izražava zabrinutost zbog dugog trajanja sudskih procesa i podstièe brže donoŔenje presuda uz poŔtovanje prava optuženih. NaglaŔava se i važnost saradnje EU i Zapadnog Balkana s Evropskim javnim tužilaŔtvom (EPPO), te se poziva Crna Gora da razvije strategiju za borbu protiv trgovine ljudima te da saraðuje s Europolom i Eurojustom u borbi protiv prekograniènog kriminala. Pozdravlja se strategija za reformu javne uprave, ali izražava zabrinutost zbog nedostatka napretka i poziva se na depolitizaciju javne službe.
Manjak nezavisnosti javnog servisa U IzvjeŔtaju se naglaŔava potreba suzbijanja govora mržnje i online uznemiravanja te se osvræe na spor napredak u podruèju slobode izražavanja. "Vlada zabrinutost zbog politièke polarizacije u medijima, disinformacijskih kampanja i manjka nezavisnosti javne televizije, te naglaŔava važnost transparentnosti i zaŔtite novinara kao i potrebu za istragama u sluèajevima prijetnji i nasilja protiv njih", istièe se u IzvjeŔtaju. IzvjeŔtaj naglaŔava važnost poŔtovanja prava nacionalnih manjina i potrebu za jaèanjem institucionalnih i zakonodavnih okvira za njihovu zaŔtitu, te izražava zabrinutost zastupnika u EP-u zbog diskriminacije ranjivih grupa i podstièe zaŔtitu LGBTIQ+ prava, te istièe važnost zaŔtite prava žena, borbe protiv rodno utemeljenog nasilja i seksizma. Pohvaljuje Crnu Goru zbog regionalne saradnje i podstièe jaèanje veza s EU i susjednim zemljama, te u isto vrijeme Crnu Goru poziva da se pridržava odredbi o nasljeðivanju bivŔe Socijalistièke Federativne Republike Jugoslavije, kao i da rjeŔava bilateralne sporove sa susjedima, ukljuèujuæi nerijeŔena granièna pitanja. Poziva vlasti Crne Gore da dalje koriste Ekonomski i investicijski plan za Zapadni Balkan i EU Global Gateway Initiative, kao i da Ŕto bolje iskoriste EU fondove. Na kraju, IzvjeŔtaj podstièe Crnu Goru na energetsku tranziciju u skladu s PariŔkim sporazumima i ciljevima EU-a za dekarbonizaciju, te naglaŔava potrebu da sve nove investicije u infrastrukturu budu u skladu s normama EU-a o procjeni uticaja na okolinu.
|