2
Božićna poslanica nadbiskupa barskog Roka Đonlešaja
Približio se nama - radi nas!

    - Nikada se veći događaj na zemlji nije zbio od onoga kad je Krist ušao u ljudsku povijest, postavši članom ljudske zajednice, nama u svemu sličan osim po grijehu. Približio se nama i snizio se do naše bijede, ne radi sebe, nego radi nas, da nam postane „Brat i Spasenje“ (Paul Claudel) - poručio je u božićnoj poslanici nadbiskup barski Rok Đonlešaj, apostolski upravitelj Kotorske biskupije.

Po svom rođenju od Djevice Marije Bog on je, ističe Đonlešaj, postao čovjekom: u osobi Isusa Krista sjedinjene su ljudska i božanska narav.
- Velika se i uzvišena tajna odigrala u betlehemskoj pećini. S Njime je započelo nešto nečuveno novo: svladana je moć tame. Grijeh i smrt gube svoju konačnu vlast. Mi smo otkupljeni po Sinu Božjem koji je postao čovjekom. Kristova stvarna prisutnost izvor je utjehe i snage. On u presvetoj Euharistiji neprestano dolazi k nama, daje nam se, kuca na vrata našeg srca i želi u nama imati svoj topli Betlehem i svoje žive jasle. Zato su svi sakramenti zalog buduće slave, koja će se objaviti onima koji s vjerom primaju Krista. Naš je pravi život skriven s Kristom u Bogu. No jednom će bijedu jaslica obasjati slava Kralja vjekova. „Evo Gospodin će doći i svi sveti s njime i pojaviće se u onaj dan velika svjetlost - naveo je nadbiskup barski u božićnoj poslanici.
Kada se ove godine budemo zaustavili pred jaslicama u našim crkvama i u našim domovima, kako je dodao, prisjetimo se povijesnog dana kada je prije 800 godina siromah iz Asiza, sv. Franjo, uprizorio žive jaslice.
- Od tada do današnjeg dana, običaj izrade živih ili umjetničkih jaslica, u kojima se vješto plete pučko stvaralaštvo i ljubav, postao je jedna od glavnih odrednica slavlja Božića. Zaustavimo se, sabrano i pobožno pred tim prizorima, i sjetimo se da se Krist radi nas rodio kao siromah i nejako dijete, kako bi nam pomogao da ga ljubimo, a ne da ga se bojimo, kako kaže sv. Bernard. U ove svete dane Božića spoznat ćemo da Djetešce koje dira naše srce, čijem se rođenju raduju nebesa i kliče zemlja, jest božanski Otkupitelj, Spasitelj roda ljudskoga, izvor vječnoga života, novi Adam, u kome se susreću Bog i čovjek. U Isusu Kristu susreću se pravednost i milost, grle čovjekoljublje i mir. Zato Bog ne smije biti nepoznat u našoj sredini, već, naprotiv, Onaj koji svojom voljom pokreće i ravna naše volje i čitav naš život. Naša je dužnost da svojim suvremenicima svjedočimo ne samo Boga koji je izvana prisutan u čovječanstvu, nego da ih upozorimo i na stalnu Božju prisutnost u našim savjestima, u našem životu i u našim dušama po milosti. Tu On u nama djeluje - poručio je Đonlešaj.
Božansko dijete, kako je naglasio, susrećemo uvijek iznova kad se u njegovo ime obraćamo s ljubavlju svima koji nose ljudsko lice.
- Tako će dobrota i čovjekoljublje našega Boga po nama biti vidljivi korak naprijed! Upravo nas Otkupitelj šalje siromašnima i onima koji trpe, bolesnima i napuštenima, također i onima koji su ratom progonjeni i trpe nasilje. To, istina, nije lako, ali je zadaća koju smo dužni vršiti i koja donosi čovjeku obilje nutarnje radosti i neopisivog duševnog veselja. Žalosni smo kad otkrivamo svoju bijedu, ali se uvijek napunjamo Božjom radošću kad uviđamo da je grijeha manje, a mi da smo više kršćani, i time više slični Kristu. „Budimo Krist!“. Morali bismo prestati biti ono što jesmo i postati ono što bismo morali biti: slika i prilika Krista Gospodina. Svima želim sretan Božić i blagoslovljenu Novu 2024. godinu - poručuje nadbiskup Đonlešaj u božićnoj poslanici.

Proslava Božića u ponedjeljak


Rimokatolička crkva, protestantske i Anglikanska crkva, kao i neke pravoslavne crkve koje su prihvatile novo računanje vremena, u ponedjeljak proslavljaju Božić, praznik Hristovog rođenja. Prema jevanđeoskom predanju, Isus Hristos je rođen 25. decembra u Vitlejemu, pa se, uz razlike u kalendarima, taj datum kao početak nove ere i nove istorije čovječanstva poštuje u cijelom hrišćanskom svijetu.
Vjernici se na Božić klanjaju jaslama u kojima je simbolično predstavljena scena rođenja Isusa Hrista. Običaj da se u crkve postave jasle, sa figurama koje dočaravaju siromašne uslove staje u kojoj je Hristos rođen, potiče iz 13. vijeka.




Posjeta : 27